Gruppikuuluvus
8. rühm, alarühm 1.
Kodumaa: Kanada
Kasutus
Peibutuskoer ( The Tolling dog) jookseb, hüpleb ja mängib piki rannajoont ning tõmbab sellega endale partide täieliku tähelepanu, kadudes aeg-ajalt nähtavusest ning siis äkki taas välja ilmudes, jahimehe poolt koerale heidetud pulki ja pallikesi otsides. Koera mängust uudishimulikuks aetud pardid, kes muidu tiirlevad vaid pesa lähiümbruses, ujuvad nii peibutatult püssi laskeulatusse. Toller kannab seejärel nii mahalastud kui ka vigastatud linnud veest välja.
Üldmuje
Toller on keskmist kasvu, tugev, kompaktne, proportsionaalne, lihaseline koer. Luustik on keskmise tugevusega või tugev.
Omadused
Toller on eriti vilgas, erk ja otsusekindel. Paljudel tolleritel on veidi nukker ilme, seda kuni ajani, mil nad tööle lähevad, koheselt vahetub ilme intensiivseks keskendumiseks ja põnevuseks. Töös on tollerid kiire ägeda liikumisega, kusjuures pea laskub peaaegu selja tasandile ning koheva karvaga saba vehkleb katkematult.
Iseloom
Toller on äärmiselt intelligentne, kergesti õpetatav ja suure vastupidavusega. Tugeva ja võimeka ujujana on ta loodusest antud andega aporteerija nii maismaal kui vees, alati valmis olles aktsiooni sööstma, kui vaid väikseimgi võimalus aporteerimise vajadusele viitab. Tema võimas aporteerimistahe ja mängulisus on ta põhilised peibutavad omadused.
Pea
Puhtajooneline ja natukene kiilutaoline. Lai peaosa vaid kergelt ümar, kukal mitte esileulatuv, lamedad põsed. Pea peab olema koera kere suurusega proportsioonis. Stopp suhteliselt lauge. Koon kitseneb otsejoones otsmikust ninani. Alalõug on tugev, kuid mitte liiga silmatorkav. Koonu alajoon peaaegu sirge huulte nurgast lõualuu nurka ja koonu sügavus on otsmiku juures suurem kui nina juures. Karv koonul lühike ja õhuke. Nina kitsenev ja ninasõõrmed avatud. Huuled suhteliselt kuivad, ei ole rasked ja rippuvad, vaid moodustavad külje pealt vaadates laugja kaare.
Silmad
Teineteisest kaugel, mandlikujulised ja keskmise suurusega. Värv varieerub merevaigust pruunini. Ilme sõbralik, tähelepanelik ja tark. Laugude värv sama, mis huultel.
Kõrvad
Kolmnurga kujulised, keskmise suurusega, kõrgel ja taga kinnituvad. Kõrva tüvi vaid pisut püstine. Rohked karvatutid kõrva tagaosas, kõrva ümaras tipus on karv lühike.
Hambumus
Lõikuv, täis hambarida. Lõuad peavad olema piisavalt tugevad suure linnu kandmiseks ja pehme haare on tähtis.
Kael
Lihaseline, keskmiselt pikk ja kuiv, ei tohi olla lõtva kaelanahka.
Esijäsemed
Õlad lihaselised, abaluud kaldu ja tihedad, nii et turi liitub kaunilt lühikese seljaga. Abaluu ja õlavars peaaegu sama pikad. Küünarnukid tihedad, ei tohi pöörduda sissepoole ega väljapoole ja liiguvad otse kehaga paralleelselt. Esijäsemed ühesuunalised, sirged ja tugeva luustikuga. Randmed tugevad ja kergelt nurga all. Kämblad keskmise suurusega, tihedad ja ümmargused. Varvaste vahel selge nahavolt (lest). Varbad kaarduvad ja paksud padjandid. Kannused võib eemaldada.
Kere
Sügav rindkere ulatub küünarnukkideni. Kaarjad roided. Selg lühike ja sirge, ülajoon tasane, nimmeosa tugev ja lihaseline. Keha ei tohi olla tünnikujuline ega lame. Kõhujoon tõuseb mõõdukalt.
Tagajäsemed
Lihaselised, laiad ja tugevad. Taga- ja eesnurgad omavahel tasakaalus. Hästi lihaselised reied. Reie- ja sääreluu peaaegu sama pikad. Selge põlvenurk, madal kand. Kannad ei pöördu sisse- ega väljapoole. Kannuseid pole.
Saba
Saba järgib nimmeosa loomulikku, laugjat kaldenurka. Kinnituskohast paks, esinduslik ja rohke rippuva karvaga. Viimane sabalüli ulatub vähemalt kannani. Koer võib kanda saba seljajoonest allpool, välja arvatud siis, kui ta on tähelepanelik, mil saba kaardub selja kohale, kunagi siiski keha puudutamata.
Liikumine
Liigutustes on ühendatud jõud, pingsus ja elurõõm. Esisamm on pikk ja tagajäsemete tõuge jõuline. Kämblad ei tohi pöörduda sisse- ega väljapoole. Jäsemed liiguvad ühesuunaliselt. Kiiruse suurenedes siirduvad jäsemed ühele joonele (ühejälgsus), ülajoon aga püsib sirgena.
Karvkate
Nova Scotia retriiver on aretatud tooma saaki jäisest veest ja tal peab olema vetthülgav, kahekordne, keskmise pikkusega ja pehme karvkate. Aluskarv pehme ja tihe. Karv võib koera seljal kergelt lainetada, kuid on muidu sirge. Talvel võib karv kaelal vahel moodustada pikki lahtisi kiharaid. Rippuvad karvad kaelal, kõrvade taga ja reitel on pehmed. Esijäsemetel on rippuvaid karvu mõõdukalt.
Värv
Mingi varjundiga punane või oranž. Rippuvatel karvadel ja saba alumisel osal on karv heledam. Üldiselt on koeral valge märk ühel järgnevatest kohtadest: sabaots, käpad (ei ulatu randmest ülespoole), esirind või koonuselg ja koonuots. Head koera ei tohiks karistada valgete märkide puudumise eest. Nina, huulte ja silmalaugude värv peab olema karvkatte värviga sobiv lihavärvi või must.
Suurus
Ideaalsuurus 18 kuud vanal isasel on 48-51 cm ja emasel 45-48 cm. Kolme sentimeetri kõrvalekalle ideaalkõrgusest kumbagi suunda on lubatud.
Kaal peab olema koera suuruse ja luustikuga proportsioonis. Normatiivkaal täiskasvanud isasel on 20-23 kg ja emasel 17-20 kg.
Vead
Kõiki kõrvalekaldeid eeltoodust tuleb lugeda vigadeks, mille aste hindamisel sõltub otseselt kõrvalekalde
ulatusest.
Laskuv või ülestõmmatud koonuosa.
Järsulõikeline üleminek laubalt koonule.
Selgelt roosat värvi ninapeegel.
Mitte ettenähtud värvi ninapeegel, silmalaugude servad ja silmad.
Ülehambumus.
Suured, ümarad silmad.
Küürus selg, nõgus selg.
Lõtv nimmeosa.
Liikumisel allpool seljajoont kaarduv saba; liiga lühike, jõnksuga või selja kohale keerduv saba.
Läbivajunud randmed.
Harali varvastega või õhukesed käpad.
Diskvalifitseerivad vead
Valge värv õlgadel, kõrvade juures, kaelal, seljal või külgedel.
Hõbedane või hall värv või must ala karvkattes.
Varvaste vahel olevate ujulestade puudumine.
Alahambumine, väärhambumine.
Arg täiskasvanud koer.
Laiguline nina.
Ülahambumine.
Muud värvid kui punase ja oranži varjundid.